تبلیغات
قالب وبلاگ قالب وبلاگ
گراند سینما - موسیقی به عنوان یک قدرت نمایشی
 
گراند سینما
سینما آینه زندگی
صفحه نخست           تماس با مدیر         پست الکترونیک               RSS                    ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آقـــای بازیگـــر
نظرسنجی
نقش دیپلماسی سینما در سیاست امروز به چه میزان است؟موسیقی به عنوان یك قدرت نمایشی

 

میتوان از موسیقی به عنوان نقطه كمكی برای هر چه بیشتر دنبال كردن داستان فیلم نیز بهره گیری كرد. در بسیاری از فسلمها ، از موسیقی به درستی برای كشش نمایشی استفاده می شود. موسیقی می تواند اوج نمایشی فیلم را ترسیم كند، صحنه های سرشار از شادی درونی یا هیجان عمیق را گسترده تر و ژرف تر سازد تا تماشاچی هر چه بیشتر با آن درگیر شود. در واقع ، هنگامیكه موسیقی عهده دار ایجاد كشش های نمایشی می شود كه تصویر از بیان كردن مفهوم فیلم ناتوان باشد. در فیلمهای دوران صامت، گونه ابتدایی این طریق استفاده از موسیقی زیاد دیده شده است.

"زفیره لی" در فیلم رمئو و ژولیت با به كارگیری موسیقی "نینو روتا" پافشاری بر روی عبارات متن ادبی شكسپیر ، سیمای بیرونی فیلم را بسیار غنی ساخت.

"كاوالكانتی" در فیلم ملودی حروف می گوید : "والتر رومن" می خواست اوج هیجان جنگ را با كاربرد تفنگها در فصل جنگ بالا ببرد. از این روف نمای درشت یك زن را به كار گرفت كه از ترس در حال لرزیدن بود و به دنبال آن ، یك رشته صلیب سفید تدوین شده بود. در همان آنف همه صداهای فیلم از میان رفت و سكوت مطلق حكمفرما شد و پس از آن بار دیگر موسیقی آغاز گردید. بدین روال، او از سكوت به مصابه بزرگترین سلاح بهره گیری كرد و اوج نمایشی فیلم را با آمیزه ای از سكوت و موسیقی بالا برد. بدین ترتیب، موسیقی توانست با آفرینش یك كشش نمایشی، كلام را از میان ببرد و خود را جایگزین آن كند.

در فیلم "جانی تفنگش را برداشت" به كارگردانی " دالتون ترومبو" در صحنه ای كه جانی پیش از رفتن به صحنه جنگ برای واپسین بار نامزدش را در ایستگاه قطار می بیند، مارش نظامی شنیده می شود. گفت و گو میان این دو نفر كم كم مفهوم خود را از دست می دهد و  تبدیل به صداهای نا مفهوم می شود و در پایان ، ترومپت ها با نواختن مارش نظامی جای گفت و گو را می گیرند و ما تنها می توانیم لب های آنان را ببینیم كه حركت می كنند. موسیقی نظامی ، نماینده جنگ است كه جایگاه خود را در جداسازی این دو از هم بخوبی نشان می دهد.

                     

نوع مطلب : موسیقی، 
برچسب ها :

چهارشنبه 21 فروردین 1387 :: نویسنده : آقای خواننده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
   
قالب وبلاگقالب وبلاگ