تبلیغات
قالب وبلاگ قالب وبلاگ
گراند سینما - فئودور داستایوفسکی
 
گراند سینما
سینما آینه زندگی
صفحه نخست           تماس با مدیر         پست الکترونیک               RSS                    ATOM
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : آقـــای بازیگـــر
نظرسنجی
نقش دیپلماسی سینما در سیاست امروز به چه میزان است؟فئودور داستایوفسکی

چه چیز میتواند در نظر من شگفت انگیزتر ، نامنتظرتر و غیرحقیقی تر از خود حقیقت باشد ؟

 

غالبا داستایوفسکی را فقط داستان سرا می دانند ، در حالیکه وی در حقیقت یکی از متفکران بزرگ و فلاسفه ای است که مطالب و افکار پیچیده و عمیق خویش را به صورت داستان مطرح کرده است و نه تنها در روانکاوی و رمان نویسی کشور خود بخش جدیدی گشوده ، بلکه اندیشه و شیوه کارش در تمام مغرب زمین تاثیری عمیق بر جای گذارده است.

زندگی اش مانند نوشته هایش شگفت انگیز و آکنده از رویدادهای عجیب و غم انگیز است. داستایوفسکی برخلاف تولستوی و غالب نویسندگان روس همزمان خود ، که غالبا از اعیان و نجیب زادگان بودند ، از خانواده متوسطی برخاست.پدرش پزشک و دوستدار علم و ادب بود ، برادر بزرگ او مبخائیل نیز از ادیبان بنام زمان خود بود.

در سال 1849 داستایوفسکی ناگهان به جرم شرکت در توطئه ای سیاسی دستگیر گردید و یکی از مخوفترین زندانهای زمان خود که مخصوص مجرمان سیاسی در پترزبورگ بود منتقل شد. او به همراه چند تن از دوستان خود در دادگاه محاکمه شد و همگی آنها به حکم اعدام محکوم گردیدند. اما اتفاق جالبی که در زندگی او رخ داد این بود که زمانیکه او و دوستانش را برای اجرای حکم اعدام برده بودند و دقایقی بیش به پایان زندگی اش نمانده بود ، ناگهان همه چیز تغییر کرد و به دستور تزار حکم اعدام به حبس و تبعید تغییر یافت. داستایوفسکی ماجرای این داستان را در نامه ای به برادر خود میخائیل شرح داده است و به شکلی استادانه در کتاب ابله منعکس ساخته است.

داستایوفسکی در 28 ژانویه 1881 این دنیای آشفته را ترک کرد. تشیع جنازه اش بی سابفه بود. یادداشتهای معاصران او حاکی از آن است که تمام مردم روسیه مرگش را عزا گرفتند.

داستایوفسکی گویی از همان نخست سودای کشف حقیقت و پی بردن به اسرار طبیعت انسان در نهادش بود. تمام آثار او بخصوص آنچه مربوط به هنر خلاقه وی است ، در واقع وسیله ای است برای فهمیدن اسراری که جوهر روح و طبیعت بشر را می سازد و مسئول سرنوشت انسان است.

در جایی در کتاب جنایت و مکافات می گوید : همه چیز در دست انسان است اما از توانایی خود استفاده نمی کند جون ترسو است.

 

برگرفته از مقدمه کتاب جنایت و مکافاتنوع مطلب : نوشته های پراکنده، 
برچسب ها : داستایوفسکی، جنایات و مکافات،

جمعه 11 اسفند 1391 :: نویسنده : آقـــای بازیگـــر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 
   
قالب وبلاگقالب وبلاگ